czwartek, 17 grudnia 2020

Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia

Witajcie kochani Uczniowie !


Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich obchodzonym na pamiątkę przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.



Dawniej dzień Wigilii na polskiej wsi charakteryzowała największa zgodność ze staropolską tradycją.
Zwyczaje świąteczne były pełne staropolskich wierzeń i przesądów, toteż skrzętnie pilnowano dotrzymywania tradycji, aby uciec przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Wigilijny poranek rozpoczynał się wcześnie. Wczesne wstawanie w Wigilię zapewniało, że cały rok będzie się wstawać do pracy rześko i ochoczo. Już o poranku rodzina dzieliła się opłatkiem, w zależności od regionu robił to gospodarz lub gospodyni, jako ta która na co dzień rozdziela chleb. Po opłatku rozpoczynano przygotowania do kolacji, domownicy pracowali w pocie czoła. Pracować można było tylko do pierwszej gwiazdki, której pojawienie się na niebie było znakiem do rozpoczęcia kolacji. Gospodarze dbali o to by w domach panował spokój i harmonia, unikano kłótni i niepotrzebnych zwad.  Przed wieczerzą rozkładano w domu snopy słomy lub rozsypywano ja na podłodze. Miało to zapewnić owocne plony na kolejny rok oraz zdrowie zwierząt. W miastach zamiast snopów słomy wkładano sianko poświąteczny obrus.







Poniżej możecie zobaczyć tradycje wigilijne, które przetrwały do dziś. 






 

Wiemy jaką radość sprawia dzieciom ubieranie choinki ;-)

Poniżej proponujemy Wam ubrać Waszą choinkę we własnoręcznie wykonane łańcuchy....





A teraz potrenujcie z Rodzicami śpiewanie kolęd...





Mamy nadzieję, że miło spędziliście z nami czas...
Pozdrawiamy
Wychowawcy ze Świetlicy szkolnej!!!







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Majowe święta

Witajcie Świetliczaki!  Słów kilka o majowych świętach...  1 Maja  –  Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – został wybrany jako św...