środa, 25 listopada 2020

Dzień Misia

Witajcie Kochane Świetliczaki ;-)

 

Dzisiejszego dnia  25 listopada  - obchodzimy bardzo szczególne święto – Urodziny Pluszowego Misia!!!


 

A ponieważ: 

Dzieci lubią misie, a misie lubią dzieci...

Zapraszamy Was do zapoznania się z historią  pluszowego misia. Poproście  rodziców aby przeczytali Wam tą krótką historyjkę. A może są wśród Was już osoby, które potrafią same przeczytać poniższy tekst.

Zapraszamy…


Teddy Bear - historia pluszowego misia

 

Historia pluszowego misia zaczęła się w listopadzie 1902 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki, kiedy to prezydent Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Towarzyszący prezydentowi myśliwi złapali małego misia i chcieli żeby prezydent do niego strzelił, jednak Roosevelt nie zgodził się na to i uratował niedźwiadka.

O tym zdarzeniu dowiedział się rysownik Clifford Berryman, zrobił rysunek i umieścił go w "Washington Post", jednej z największych gazet USA. Amerykanom bardzo spodobało się zachowanie prezydenta. Swoją wspaniałomyślnością i umiejętnością współczucia innym istotom podbił serca obywateli.

Rosyjski emigrant Morris Michton chcąc upamiętnić to wydarzenie zaczął sprzedawać w swoim sklepie uszyte przez żonę pluszowe misie. Zainteresowanie misiami było tak duże, że przedsiębiorca postanowił produkować je na większą skalę. Postarał się też o zgodę samego Theodora Roosevelta na nazwanie misia "Teddy Bear". "Teddy" to zdrobnienie od imienia Theodore, tak zwracali się do prezydenta jego najbliżsi.

Dziś nie można wyobrazić sobie świata bez misia. Jest bohaterem kreskówek dla dzieci, książeczek, jego podobizna zdobi ubranka, pościel, mebelki w dziecięcym pokoju. Najważniejszy jednak zawsze pozostanie pluszowy, mięciutki miś do tulenia.

W 2002 roku, w setną rocznicę narodzin misia, postanowiono, że 25 listopada będzie Światowym Dniem Pluszowego Misia.

 

 

Teraz chcemy przedstawić Wam Misia,  którego na pewno znają Wasi rodzice.

 

Oto Miś Uszatek      



 

O przygodach tego misia po raz pierwszy mogły przeczytać dzieci w 1957 roku w czasopiśmie dla najmłodszych „Miś”. Historie o przygodach Uszatka pisał Czesław Janczarski, a narysował go Zbigniew Rychlicki. Później Uszatek występował w bajeczkach kukiełkowych, które dzieci oglądały na dobranoc w telewizji.

 

 

A teraz … tego misia chyba nie trzeba Wam przedstawiać? ;-)

Najbardziej znany miś, który po raz pierwszy pojawił się w 1926 roku w książeczce dla dzieci autorstwa A. A. Milne’a. Ten miś ma mały rozumek ale jakie wielkie serce i apetyt na miodek.

 

 

Tak, tak to Wasz kochany Kubuś Puchatek. Uwielbiany przez wszystkie dzieci oraz Krzysia i jego przyjaciół za Stumilowego lasu…

 

Poniżej możecie wysłuchać bajki o początkach przygód Kubusia Puchatka,

 


 

lub

 

obejrzeć przygody Misia Uszatka,

 


 

Zajrzyjcie teraz do swoich piórników i poszukajcie tam kolorowych kredek .

Poniżej znajduje się zakodowany obrazek – jeżeli masz taką możliwość wydrukuj go. Jeżeli nie weź - czystą kartkę i za pomocą linijki narysuj tyle kratek ile jest na obrazku. Oznacz je u góry literkami od A do N, a po lewej stronie  cyferkami od 1 do 15.


 

Koniecznie napiszcie nam w komentarzu co?... albo kto?... ukrył się w zakodowanym obrazku….;-)

 



Na koniec proponujemy zabawę „Stary niedźwiedź mocno śpi…”

 

 

Może uda Wam się zaprosić do zabawy rodzeństwo albo rodziców ;-)

 

 

Mamy nadzieję, że dobrze się dziś razem bawiliśmy, a teraz poszukajcie swojego ulubionego Misia i wyściskajcie go z okazji jego święta… 

 

 Dla wytrwałych zakodowany obrazek:

file:///C:/Users/MEANDM~1/AppData/Local/Temp/Mi%C5%9B%20kodowanie-2.pdf
 

 

Pozdrawiamy

!!!Wychowawczynie Świetlicy Szkolnej

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Majowe święta

Witajcie Świetliczaki!  Słów kilka o majowych świętach...  1 Maja  –  Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – został wybrany jako św...